Adriaan Mollen

(1816 - 1895)
Adriaan Mollen se narodil 9. dubna 1816 v Valkenswaard . Jeho rodiče ( Johannis Henry Mollen a Margarita ze Stratumu ) byli z Bladelu.

Vyučil se u Jana Botse, slavného sokolníka ze známého sokolnického rodu z Valkenswaardu . Pravděpodobně se Adriaan již v mladí seznámil s Janem Botsem , protože Mollen žil v blízkosti jeho rodiny. Ve věku 14 šel s Janem Adriaan pracovat do sokolnického dvora Barona d' Offemont ve Francii. Později, v roce 1833, se jako sokolnický mistr přestěhoval do Anglie, na žádost Lorda Bernerse, a vstoupit do sluby v klubu sokolníků. Klub se v té době potýkal s některými problémy. Se smrtí Lorda Bernerse byla ukončena činnost tohoto klubu, ale Adrian odešel s bohatými zkušnostmi známých sokolnických osobností jako byli vévoda z Leedsu , Stuart Wortley a Newcome .

 

 

Ty se hodily později. V roce 1838 se Jan Bots a Adriaan Mollen rozdělili. Mollen se nyní stal opravdu velkým sokolníkem. Odcestoval do Rakouska, aby se stal sokolníkem prince Trautmansdorff z Oberwaldsdorfu ve Vídni. Ale ve stejné době, v Nizozemí, byl založen Royal Loo Hawking Club a Jan Bots byl u jeho vzniku. Koho tam bylo více potřeba než zkušeného Mollena ? Problémem bylo, že Mollen byl nedávno zaměstnán princem Trautmansdorff. Poslal tedy důvěrné dopisy Adrianu Mollenovi, kterého by rád získal do vedení Royal Loo Hawking klubu .
 
Frans van den Neucel, starý sokolník bývalého francouzského krále, napsal Mollenovi, že se nejedná o nabídku na jeden nebo dva roky, ale celý svůj život může tak dobře prožít. Neměl úmysl však tohle uskutečnit za zády prince Trautmansdorff. Přestup proběhl stylově. Vedle svého učitele Botse byl Adrian Mollen v roce 1841, ve stáří pouhých 25 let, vedoucím sokolníkem v Royal Yacht Club z Loo. Vydělával 800 zlatých ročně .
 
Během podzimu chytil Adriaan stěhovavé sokoly pro Loo Hawking klub. O rok později, 21. dubna 1842, si Adriaan vzal Annu Elisabeth Sibillu Mohr. Dne 5. srpna 1845 se jim narodila dcera Elizabeth. Během působení Adriaana v Loo, rodina zůstala jen v Valkenswaard. V letech 1845, 1847 a 1853 napsal A. Verster z Wulverhorst a H. Schlegel knihu Traité de Fauconnerie ve 3 dílech, se 17 obrazy. Mnoho zkušených rad v této mistrovské knize pochází od Adriana Mollena a Jana Botse.
 
V roce 1854, se narodil jeho syn Karel (Theodore). Karel se později stal jedním z nejznámějších chytačů dravců v Evropě. O rok později to vypadá neradostně pro sokolníky z Loo Hawking klubu .

 

V roce 1855, po 15 letech, bylo po pohádce. Najednou se ocitl Mollen na ulici. Král William III dal kamerheer Henrymu Marii Mollerusovi rozkaz zlikvidovat klub. V korespondenci byl dopis od Adriaana Mollena. Bylo rozhodnuto poskytnout na důchod Mollenům 400 zlatých ročně. Adriaanovi bylo jen 39 let. Jeho bratr Paul Mollen byl vyhozen a šel pracovat do zoo v Antverpách jako správce. Kolem roku 1860 odešel Adriaan do Anglie jako sokolník.
 
Po zrušení Loo Hawking klubu v 1855 Adrian Mollen chytal hlavně sokoly pro anglické kluby, později se k němu připojil i jeho syn Karel, který v roce 1867 ve věku 12 let chytil svého prvního sokola. Ve stejném roce navštívil Adriaana Mollena Francouz Pierre-Amédée Pichot společně se španělem comte Julio Alfonso Adamo. Po týdnu pobytu ve Valkenswaard oba muži odcestovali do Haagu. V roce 1868 se Adriaanovi narodil další syn, Johan Hendrik.
 
Mnoho anglických sokolníků přijíždělo téměř každý rok vybrat si v Valkenswaard pro sebe sokoly. V roce 1877 přicestoval James Harting, tajemník Old Hawking Club a sokolník John Barr aby se ve Valkenswaardu snažili proniknout do tajemství sokolnictví. Cesta z Londýna do Flushing trvala až 9 hodin vlakem z Flushing do Valkenswaard až 4 hodiny.
 
Z nádraží Valkenswaardu šli oba muži do hotelu De Valk (Sokol) na náměstí. Majitel hotelu Jacobus Johanes (Jan) Bots se snažil udržet naživu slávu minulosti a pojmenoval ho Sokol. Hotel s nápisem ukazující letící sokoly. V hotelu byly dvě vitrážová okna zobrazující sokolnické motivy. V jednom z velkých pokojů v hotelu visely na zdi obrazy ze slavné knihy Traité de Fauconnerie. Po večeři šli oba muži do domu Adriana Modlena. Adrian nebyl přítomen. Jeho manželka je vzala dovnitř, aby se mohli podívat na sokoly. To byl krásný prostor s velkou sokolnickou hrazdou po celé délce místnosti. Pod posedem ležela vrstva z jemného bílého písku na trus dravých ptáků. Na hrazdě bylo 5 ptáků, kteří byli čerstvě uloveni: 2 staří sokoli stěhovaví, 1sokolí terček v mladém žlutém peří, mladý jestřábí samec a mladá jestřábí samice. Samice jestřába byl krásný pták. Dva staří sokoli byly v dobré kondici, ale ne zcela v pořádku. Bylo vidět, že po odchytu mají problémy s pařáty. Většina ptáků v Anglii byla krmena červeným libovým hovězím masem a ne holuby, kteří byli v té době příliš drazí. Zatímco muži byli stále v místnosti se sokoly přišel Adriaan. Byl to vysoký štíhlý muž, čisté oholený s ostrým okem sokolníka. Adriaan v jeho posledních letech vyráběl rolničky, obratlíky, ale i hodiny a hodinky. V roce 1895 Adriaan umírá a je pohřben v Valkenswaard. Jeho manželka zemřela dne 19. ledna 1898.

 

 

Karel Mollen

(1854 - 1935)

 


Karel se vyučil u svého otce, lepší učitel tam nebyl. Naučil se nejen chytat, ale také dělat sokolnickou výstroj. Byl také hodinář, včelař a preparátor .

Karel se oženil 26. července 1897 ve Valkenswaardu s Lies Panken ( o 16 let mladší ) a měl tři děti ( Adriaan, Lena a John). Rodina žila v Bakkerstraat 13 ve Valkenswaardu. Tento dům byl postaven v roce 1898. Tady držel své sokoly a tady dělal veškeré potřebné sokolnické vybavení. Dům bohužel již nestojí.
 
Karel měl jako pomocníky 2 chytače: Peerke Bierense a Januse Scheijnaartsa. Jeho skutečné jméno bylo Schoonaarts, ale lidé v Valkenswaardu mu neřekli jinak než Janus Scheijnaarts . Karel chytal se svými pomocníky na různých místech v místě a okolí Valkenswaardu. Zejména u Valkenhorstu, Leenderheideu a Brugvenu bylo známo umístění chytacího zařízení. Scheijnaarts chytal mimo domov v blízkosti Loon op Zand . Dne 1. října (sv. Bavon patron sokolníků) se začali chytat sokoli. Byla pověra, že kdo v tento den začal, dobrý úlovek by mohl očekávat .

 

Karel Mollen měl osobní problémy s Janusem Scheijnaartsem, protože v práci stále spal. Karel věděl, jak se s ním vypořádat, a zaplatil mu jen když chytil sokola. Za mladou sokolí samici v 1920 - 84 zlatých. Za mladého sokolího terčka dostal 72 zlatých. Mollen chytal podle uzavřené smlouvy, v průměru 15 až 16 sokolů každý rok. Často také smellekens a krahujce. Většina ptáků šla do Anglie a Francie.
 
Každý rok v listopadu přišel George Oxer, John Frost a John Barr pro své sokoly do Valkenswaardu. Ptáci pak byli přepravováni v krabicích vlakem do Flushing Hook do Holandska a lodí do Anglie. Angličani zůstali vždy několik dní v hotelu Sokol na náměstí ve Valkenswaardu.
 
Po chytání, které trvalo v průměru dva měsíce, Karel začal dělat sokolnické vybavení, jako jsou čepičky, rolničky, vábítka a brašny. Byl mezinárodně známý pro svoje sítě a z celého světa přicházely objednávky, často pouze s jedinou adresou - Karel Modlen, Holland. Přesto dorazily až do Bakkerstraatu. V roce 1925 cvičil svého posledního sokola. Vlastně Karel pravým sokolníkem nikdy nebyl. Ale stejně jako jeho otec se narodil upřímným gentlemanem, čestným, výmluvným, společenským. Měl ostrý pohled a tvář typickou pro jeho profesi. Celý svůj život přicházel do styku s lidmi různých národností.
 
Byl velmi respektovaný a vážený. Karel zemřel na Silvestra 1935 a byl pohřben na starém hřbitově v Valkenswaardu, kde jeho hrob můžeme ještě nalézt. Se smrtí Karla Mollena zmizela stará tradice.

Brabantští sokolníci překlenuli období mezi francouzskou revolucí založením Royal Loo Hawking club - královského sokolnického klubu v Het Loo. Přispěli tak významnou měrou k oživení sokolnictví v Anglii a Francii. Po vzniku nizozemského sokolnického klubu v roce 1938, to byl profesor A.E.H. Swaen, kdo mu dal méno "Adrian Mollen" na památku posledního královského sokolníka z Valkenswaardu. Tento klub má v současné době 140 členů, z nichž je asi 70 aktivních sokolníků.

 

 

Zámek Pohled, spol. s r.o.